Kolejny rok zwalczania gatunków inwazyjnych
Zakończono prace w kolejnym roku prowadzenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu projektu „Ochrona zagrożonych siedlisk przyrodniczych położonych na obszarze województwa opolskiego” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
Głównym celem projektu jest zwalczanie gatunków inwazyjnych w opolskich obszarach Natura 2000 i rezerwatach przyrody. Gatunki, które podlegają zwalczaniu to: barszcz Sosnowskiego, niecierpek gruczołowaty oraz rośliny z rodzaju rdestowiec. Działania prowadzone były w rezerwacie Góra Gipsowa (celem działań jest ochrona siedliska 6210 muraw kseroterminczych) oraz w obszarach Natura 2000: Opolska Dolina Nysy Kłodzkiej, Przyłęk nad Białą Głuchołaską i Żywocickie Łęgi (celem działań jest ochrona siedlisk 91F0 łęgowe lasy dębowo-jesionowe oraz 91E0 łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe).
Dodatkowo na terenie rezerwatu przyrody Góra Gipsowa prowadzono koszenie muraw kserotermicznych.
Działania prowadzone cyklicznie od kilku lat pozwoliły na znaczące wyparcie zwalczanych gatunków inwazyjnych z obszarów chronionych. W przypadku barszczu Sosnowskiego ograniczono występowanie gatunku, dzięki czemu właściwie nie notowano kwitnących okazów. Zwalczanie niecierpka gruczołowatego przyniosło wymierne efekty w postaci całkowitej eliminacji wielu płatów tej groźnej dla naturalnych zbiorowisk rośliny. Wykorzystywane nowatorskie metody w walce z rdestowcem również przyczyniły się do zmniejszenia i rozbicia płatów tego wysoce inwazyjnego gatunku.
W 2020 r. zauważono stopniową poprawę stanu populacji roślin charakterystycznych dla zbiorowisk chronionych w ww. obszarach oraz zdecydowany spadek liczebności gatunków inwazyjnych.
Doświadczenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego, niecierpka gruczołowatego oraz rdestowców zebrano i opublikowano w broszurze „Zwalczanie gatunków inwazyjnych. Doświadczenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu”.
Fot.: RDOŚ w Opolu