Ochrona ptaków lęgowych na Zbiorniku Nyskim
Ochrona miejsc gniazdowania ptaków jest usankcjonowana w prawodawstwie krajowym i wynika z przepisu art. 52 ustawy o ochronie przyrody oraz aktu wykonawczego tj. rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
Zgodnie z podaną wyżej podstawą prawną miejsca lęgowe ptaków objętych ochroną gatunkową podlegają szczególnej ochronie. Należy zaznaczyć, że niemal wszystkie dziko występujące w Polsce gatunki ptaków podlegają ochronie na mocy ustawy o ochronie przyrody. Nieliczne gatunki zaliczane do tzw. ptaków łownych (m.in. kaczka krzyżówka, gęś zbożowa, gołąb grzywacz) również podlegają ochronie jednak na podstawie ustawy prawo łowieckie, która gwarantuje im tzw. okresy ochronne przypadające w okresie rozmnażania.
W przypadku ptaków gnieżdżących się na zbiornikach wodnych podstawowymi zakazami, które mogą być naruszane w momencie przebywania w obrębie ich gniazd są:
- niszczenie siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania;
- umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących;
- fotografowanie, filmowanie lub obserwacja, mogąca powodować ich płoszenie lub niepokojenie.
Poniżej podano odnośniki do aktów prawnych na mocy których miejsca lęgowe ptaków podlegają ochronie.
Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt