Regionalna Rada Ochrony Przyrody
Regionalna rada ochrony przyrody jest organem opiniodawczo - doradczym w zakresie ochrony przyrody, działającym przy regionalnym dyrektorze ochrony środowiska. Podstawą prawną jej działania jest art. 97 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody.
Członków regionalnej rady ochrony przyrody w liczbie od 20 do 30 na 5 letnią kadencję powołuje regionalny dyrektor ochrony środowiska, w drodze zarządzenia, spośród działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki, organizacji ekologicznych i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz sejmiku województwa.
Do zadań regionalnej rady ochrony przyrody należy w szczególności:
- ocena realizacji zadań w zakresie ochrony przyrody,
- opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie ochrony przyrody wydawanych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska,
- przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody,
- opiniowanie planów rozwoju i strategii wojewódzkich w zakresie ochrony przyrody.
Zarządzeniem nr 7/10 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z dnia 23 marca 2010 r. powołano członków Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Opolu na lata 2010-2015 spośród działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki, organizacji ekologicznych i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz sejmiku województwa.
Skład Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Opolu na kadencję 2020-2025
Zmiana zarządzenia w sprawie składu RROP na kadencję 2020-2025
Działalność Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Opolu:
- Stanowisko Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu i Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Opolu w sprawie ochrony siedlisk ptaków i nietoperzy na obiektach budowlanych. (Załącznik nr 1, Załącznik nr 2, Załącznik nr 3).
- Sprawozdanie z działalności Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w 2010 r.
- Sprawozdanie z działalności Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w 2009 r.
- Stanowisko Wojewódzkiej Rady Ochrony Przyrody w Opolu z dnia 1 października 2008 r. w sprawie ochrony krajobrazu w procesie lokalizacji farm wiatrowych na terenie województwa opolskiego (Załącznik nr 2 - waloryzacja krajobrazu naturalnego województwa opolskiego)