Ochrona in situ wybranych siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000
Ochrona in situ wybranych siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu realizuje projekt pn. „Ochrona in situ wybranych siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000”, dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).
Celem projektu jest poprawa stanu zachowania siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000.
Projekt realizowany jest w granicach 6 opolskich obszarów Natura 2000. Planowane do osiągnięcia po zakończeniu realizacji projektu efekty w postaci poprawy stanu zachowania siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000 zamierza się osiągnąć m.in. poprzez:
- usuwanie tawuły kutnerowatej i trzciny pospolitej, zagrażających torfowisku (obszar Natura 2000 Bory Niemodlińskie),
- ochronę muraw poprzez wprowadzenie wypasu owiec (obszar Natura 2000 Góra Świętej Anny),
- przywrócenie ekstensywnego użytkowania kośnego łąk stanowiących potencjalne siedlisko motyli i wprowadzenie rośliny żywicielskiej (obszary Natura 2000 Łąki w okolicach Kluczborka nad Stobrawą i Łąki w okolicach Karłowic nad Stobrawą),
- wycinkę drzew i krzewów w celu odtworzenia i utrzymania powierzchni siedlisk ptaków na wyspach Zbiornika Nyskiego (obszar Natura 2000 Zbiornik Nyski),
- remont dachu kotłowni w Sławniowicach w celu utrzymania cech siedliska podkowca małego (obszar Natura 2000 Ostoja Sławniowicko-Burgrabicka).
Na uwagę zasługuje budowa infrastruktury turystycznej w obszarze Natura 2000 Góra Świętej Anny, ograniczającej niekontrolowaną turystykę i niszczenie muraw przez zwiedzających.
Okres realizacji 1.06.2017 r. - 31.12.2021 r.
Wartość projektu: 4 741 851,00 PLN.
Wkład Funduszy Europejskich: 4 030 573,35 PLN.
KLAUZULA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH (RODO) !!!
fot. Andrzej Meryk
Aktualizacja z dnia 11.07.2018 r.:
Realizacja projektu obecnie przynosi pozytywne efekty - poprawę stanu ochrony siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000 poprzez:
- ochronę kolonii rozrodczej podkowca małego w kotłowni w Sławniowicach (obszar Natura 2000 Ostoja Sławniowicko-Burgrabicka). Działania prowadzone w okresie zimowym 2017r. obejmowały remont dachu ww. obiektui. Wiosną bieżącego roku pierwsze nietoperze podkowca małego pojawiły się w kotłowni. W czerwcu 2018 r. ich liczebność wynosiła około 400 osobników. Powrót kolonii potwierdza, że dobre warunki środowiskowe zostały w tym miejscu zachowane, a remont umożliwił zabezpieczenie techniczne obiektu na kolejne lata.
Zdjęcie 1. Kolonia rozrodcza podkowca małego.
- ochronę torfowisk w obszarach Natura 2000 Bory Niemodlińskie. Działania polegające na usuwaniu tawuły i wykaszaniu trzciny prowadzone tu w 2017r. spowodowały zmniejszenie powierzchni pokrytej gatunkiem inwazyjnym tj. tawułą kutnerowatą z 20% do 15 %. Zabiegi usuwania tawuły i trzciny są kontynuowane w 2018 r.
Więcej informacji na ten temat w artykule „Opolskie torfowiska pod specjalną ochroną” pod linkiem:
http://www.ckps.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/q36V141HqFOx/content/opolskie-torfowiska-pod-specjalna-ochrona
Zdjęcie 2. Obecny widok na rezerwat przyrody „Złote Bagna” po zabiegach usuwania tawuły kutnerowatej w roku 2017.
Zdjęcie 3. Widok na obszar po zabiegach związanych z usuwaniem tawuły kutnerowatej w czerwcu bieżącego roku w rezerwacie przyrody „Złote Bagna.
- ochronę muraw kserotermicznych poprzez prowadzenie wypasu owiec w obszarze Natura 2000 Góra Świętej Anny. W tym roku w m. Góra Św. Anny i w m. Ligota Dolna wypasane są wrzosówki. Po zakończeniu wypasu na ww. obszarach planowane jest wykaszanie niedojadów, by wzmocnić strukturę roślinności zielnej i przygotować obszar do sezonu zimowego.
Zdjęcie 4. Stado owiec w trakcie wypasu w m. Góra Św. Anny.
- zabezpieczenie stanowisk lęgowych ptaków poprzez utrzymanie powierzchni siedlisk ptaków na wyspach zbiornika wodnego Nysa (Obszar Natura 2000 Zbiornik Nyski). W celu umożliwienia odbycia lęgów z terenu wysp usunięto drzewa i krzewy (jesień 2017 r.), a w okresie przedwiośnia 2018 r. posadowiono ogrodzenia elektryczne dla ochrony kolonii lęgowych ptaków przed drapieżnikami powodującymi straty w lęgach. Tegoroczny monitoring kolonii mew i rybitw wykazał obecność ponad 3000 par lęgowych śmieszki, ponad 100 par lęgowych rybitwy rzecznej oraz cztery pary mewy czarnogłowej. Zastosowanie ogrodzenia elektrycznego przynosi pozytywne efekty - atak drapieżników zaobserwowano tylko na części kolonii lęgowej znajdujące się poza ogrodzeniem.
Więcej informacji na ten temat w artykule z dnia 15.03.2019 r. „Co nowego na Zbiorniku Nyskim?” pod linkiem:
http://www.ckps.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/q36V141HqFOx/content/co-nowego-na-zbiorniku-nyskim-
Zdjęcie 5. Wczesna wiosna - kolonia śmieszki, ptaki przygotowują się do rozpoczęcia lęgów na wyspie nr 3.
Zdjęcie 6. Gniazdo śmieszki z jajami i pisklęciem.
Zdjęcie 7. Śmieszki w kolonii lęgowej chronionej ogrodzeniem elektrycznym na wyspie nr 2.
Zdjęcie 8. Mewa czarnogłowa obok swojego gniazda na wyspie nr 2 w ogrodzonym obszarze.
- przywrócenie ekstensywnego użytkowania kośnego łąk stanowiących potencjalne siedlisko motyli i wprowadzenie rośliny żywicielskiej (obszary Natura 2000 Łąki w okolicach Kluczborka nad Stobrawą i Łąki w okolicach Karłowic nad Stobrawą). W trzeciej dekadzie maja br. rozpoczęły się prace związane z przywróceniem ekstensywnego użytkowania kośnego łąk - koszenie roślinności zielnej, wycięcie porastających je drzew i krzewów. Drugie koszenie łąk zaplanowano w okresie od 1 do 15 VII b.r.
Zdjęcie 9. Koszenie działek w obszarze Natura 2000 Łąki w okolicach Karłowic nad Stobrawą.
Zdjęcie 10. Wykoszona działki w obszarze Natura 2000 Łąki w okolicach Kluczborka nad Stobrawą.
Zdjęcie 11. Pierwsze koszenie w obszarze Natura 2000 Łąki w okolicach Kluczborka nad Stobrawą.