Pierwsze efekty działań ochronnych w rezerwacie Góra Gipsowa
Celem ochrony rezerwatu przyrody Góra Gipsowa jest zachowanie naturalnego zbiorowiska roślinności stepowej.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu, dla zachowania bogactwa florystycznego rezerwatu, realizuje działania ochronne polegające m.in. na zwalczaniu gatunków inwazyjnych oraz utrzymywaniu i odtwarzaniu muraw kserotermicznych. W ramach działań rozpoczętych w 2018 r., a związanych z odtworzeniem murawy w centralnej części rezerwatu, usunięto powstałe po wycince lasu odrosty drzew i krzewów. Wśród usuniętych odrostów dominował dereń świdwa, czeremcha amerykańska oraz jawor. Kolejnym etapem na odtwarzanej powierzchni było rozplantowanie biomasy, która została skoszona w obrębie płatów zachowanych muraw kserotermicznych, w celu wysiania nasion. Celem działań jest wykształcenie się roślinności o składzie odpowiadającym obecnym w rezerwacie zbiorowiskom murawowym na większej powierzchni.
Prace zostały zrealizowane w ramach projektu „Ochrona in-situ zagrożonych siedlisk przyrodniczych w opolskich rezerwatach przyrody i ich sąsiedztwie” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
W celu kontroli procesu odtwarzania się murawy pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu wyznaczyli trzy powierzchnie, na których prowadzone są badania fitosocjologiczne. W bieżącym sezonie wegetacyjnym na powierzchniach badawczych odnotowano obecność gatunków roślin właściwych dla muraw kserotermicznych i ciepłolubnych okrajków, takich jak: czosnek zielonawy, kłosownica pierzasta, ostrożeń pannoński, dzwonek jednostronny, fiołek kosmaty. Oczywiście na powierzchni odtwarzanej występuje również roślinność rudelarna i segetalna, co jest naturalnym następstwem odsłonięcia powierzchni w roku 2018. Roślinność ta jednak z czasem powinna ustępować miejsca gatunkom murawowym.
rezerwat przyrody Góra Gipsowa